Városi Kertész

Városi Kertész

A napsugár hatása, a felmelegedés folyamata

Éghajlattan (9/3.)

2020. január 04. - avarosikertesz

A földre érkező hősugarakat a föld felszíne elnyeli, erősen felmelegszik és felmelegíti a levegő alsó, közvetlenül vele érintkező rétegét. Ez a réteg felszáll, helyébe hideg légrétegek érkeznek felülről. Az így keletkezett mozgás következtében a földet körülvevő levegő a felszín hatására fokozatosan felmelegszik.

Be- és kisugárzás

A nap sugárzásából számunkra a legfontosabb a fény- és hősugárzás. A napsugárzás hatására melegszik fel a levegő, és segítségével megy végbe az asszimiláció. Ezek a sugarak a légkörön át jutnak a földre. A légkörben mintegy 20 km magasságban elhelyezkedő ózonréteg az élő szervezetek számára káros anyagokat kiszűri, elnyeli. Jelentősége óriási, elvékonyodása, helyenkénti megszűnése ózonlyuk keletkezéséhez vezet, lehetetlenné teszi az életet a Földön.

sunshine.jpg

Forrás: Pexels

A felszín felmelegedése

A Föld felszínére jutó sugarak először a felszínt melegítik fel. Huzamosabb időn át tartó besugárzás után az átmelegedett felszíni részecskék átadják a hőt az alsóbb rétegeknek. A felszín és az alsóbb légrétegek átmelegedését nagymértékben befolyásolja a felszín - talaj - minősége. A besugárzás napnyugta után megszűnik. A napközben elnyelt hő kisugárzás útján távozik a talaj felszínéről. Minél derűsebb az idő, a kisugárzás annál nagyobb mértékű.

Üvegházhatás

Ha azonban a felszín által kisugárzott hő egy része beleütközik a légkörben lévő vízgőzökbe és széndioxid molekulákba, ezek az anyagok a kisugárzott hőt elnyelik. Ezáltal a hő visszatartó tevékenységük során emelkedik a föld felszínének hőmérséklete. Ezt nevezik üvegházhatásnak. Az üvegházhatást növelik az ipari tevékenység során keletkezett gázok és gőzök, a gépkocsik által kibocsátott kipufogógázok, a nagy fűtőközpontok / hőközpontok / gőzfelhője, stb.

A bejegyzés trackback címe:

https://avarosikertesz.blog.hu/api/trackback/id/tr3815393562

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása