Minden élőlény élete a környezeti tényezőktől függ. A növények életét befolyásoló tényezőket, jelenségeket a Földet körülvevő légkörben és a talajban vizsgáljuk. A növények életfeltételeit a fény, a levegő, a hő, a nedvesség és a tápanyag biztosítja. Ezek hiánya először károsodást, majd pusztulást okoz. A hiány jelei felismerhetőek, így megszüntetésük megoldható. Lehet előre is védekezni, ez a megelőzés, és lehet a tünet felismerése után is eredményesen védekezni a káros jelenség ellen. Célravezetőbb azonban a megelőzés. A megelőzés során az erős növekedést kell biztosítani az optimális (legkedvezőbb) feltételek megteremtésével.
Az öntözés, tápanyagszükséglet biztosítása, stb. a megelőzést szolgálja.
A növények fényigénye fajonként változó, így vannak fényigényes, félárnyéki, árnyéktűrő és árnyékkedvelő növények.
Forrás: Pexels
A fény hiánya növekedéskárosodást és elszíntelenedést okoz.
A hőmérsékleti hatások szélsőségei: az elfagyás ill. az égés. Ezen belül vannak hőigényes, hűvösebb időjárást kedvelő, hidegtűrő és fagyérzékeny növények. A hideg ellen üveg - és fólia alatti termesztéssel tudunk védekezni.
A levegő általában biztosított a növények számára. Inkább az üveg alatti ill. fólia alatti termesztésben adódnak ezzel kapcsolatos problémák. Erős felmelegedés és magas páratartalom esetén a növények károsodnak, levegőzéssel lehet elkerülni a károsodást.
A nedvesség és páratartalom hiánya elég gyakori az ország éghajlatát tekintve. Különösen vonatkozik ez a szabadföldi termesztésre. A nedvességhiányt öntözéssel igyekszünk pótolni, ez azonban ma már igen megdrágítja a növények termesztését, ápolását... Különösen sokba kerül az öntözés vízvezetéki vízzel, ezért egyre gyakoribb az öntözés kutakból.
A tápanyag és a talaj meghatározó tényező a termesztett fajták és a termesztéstechnológia szempontjából.
A felsorolt tényezők megismerésé a meteorológia - ezen belül az éghajlattan, talajtan és ehhez kapcsolódóan a talajművelés és trágyázás, valamint az öntözés témaköreinek megtárgyalása teszi lehetővé.